Vremea Válkània, Herczku Ági és a Banda - vendég: Barna Anikó, Kovács Márton
Következő események
Vremea Válkània, Herczku Ági és a Banda - vendég: Barna Anikó
Vremea Válkània
A VreMea Válkània igéző hangzását a kettős női jelenlét adja, a harmonika és a cimbalom egyedi összjátékával kiegészülve. A Balkán közös zeneiségét keresi füstös, dekadens és melankolikus dallamokon keresztül, egy szikrányi „nyugati” atmoszférával megzabolázva a „kelet” túlfűtöttségét.
Milyen lehet egy lírai bosnyák sevdalinka virtuóz cimbalom kísérettel? Hogyan szól egy szerb kolo magyar harmonikástól, román szöveggel? Hogyan lehet beilleszteni egy lăutar hangszeres közjátékot egy görög “tangóba”? Miként vándorolnak a balkáni országok között a híres slágerek? Hogy lesz egy múlt századi görög rebetiko dal Hollywood közvetítésével az első randevúd vagy egy álmatlan éjszakád aláfestőzenéje? Hogyan inspirálják egymást a balkáni régiók zenészei? Milyen nyugati zenei hatásokat lehet felfedezni a hagyományos műfajokban? Mi vonz a Balkán és a Mediterráneum világába négy közép-kelet európai zenészt? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a kétszólamú éneklés és két, önmagában már teljes zenekart kiadó hangszerjáték, a cimbalom és a harmonika egyesítése által a VreMea Válkània projekt.
Az együttes tagjai, Varga Veronika és Kisgyörgy Ilka énekesek, Réti Benedek harmonikás és Ion Curteanu cimbalmos különböző zenei háttérrel rendelkeznek a népzenétől a jazzen át a klasszikus zenéig. Együttműködésüknek ez nemcsak sokszínűséget, de kimeríthetetlen inspirációt is biztosít.
Herczku Ági és a Banda
Ha világzenéről illetve a folklórról van szó, Herczku Ágnes és Nikola Parov megkerülhetetlen személyiségei a műfajnak.
Nikola már fiatal pályakezdőként, az 1980-as évek elején elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet. A ZSARÁTNOK együttes alapítójaként és virtuóz szólistájaként itthon és külföldön is óriási népszerűségre és elismerésre tett szert. Ennek köszönhetően lett a RIVERDANCE Orchestra alapítója és frontembere. A világhírű RIVERDANCE SHOW-val évekig turnézott, majd hazatérve 2000-ben megírta a Magyar Állami Népi Együttes számára a mai napig teltházzal játszott NAPLEGENDA című táncprodukció zenéjét, amiért Fonogram-díjat kapott.
A Liszt-díjas Herczku Ágnest kivételes tehetsége, ugyanakkor fogékonysága más, fúziós és kortárs zenei műfajok iránt, a legkeresettebb és legelismertebb hazai népdalénekessé tette. Megszámlálhatatlan kiadvány és produkció fűződik a nevéhez, amelyet a szakma többek között háromszoros eMeRTon-díjjal, Kodály- és Bartók-díjjal ismert el. Tizennégy évig a Magyar Állami Népi Együttes szólistája volt.
A Banda repertoárja a magyar hagyományos népzenét kedvelők, de a zeneileg tágabb érdeklődésű közönség számára is hozzáférhetővé válik, a korszerű zenei gondolkodásnak és Nikola gazdag hangszereléseinek köszönhetően.
Jegyár: early bird 3500 Ft, elővételben 3900 Ft, a koncert napján 4200 Ft
A Fonó 30 támogatója a MOL-Új Európa Alapítvány.