Következő események

Ír és breton népzenei est

a Fonóban

Egy nagy találkozásnak lehetünk tanúi ezen az estén, amikor hagyományos ír és breton zene szólal majd meg olyan művészek tolmácsolásában, akik hosszú kilométereken át utazva érkeznek a Fonó színpadára muzsikálni, találkozni egymással és a közönséggel. A tradicionális hárfa. az ír hegedű, a fafuvola, az ír duda és a koncertina szakavatott kezekben kelnek majd életre, hiszen minden zenész a zenetörténet megszállott kutatója is egyben, és érdeklődésük nem csupán művészi de tudományos is.

Fellépők:
1. Quentin Vestur (Franciaország – Bretagne): hagyományos breton hárfazene, és ének

Quentin Vestur - Muzikológus (sorboni diploma), A breton és a kelta hárfa mestere, előadóművész. (BA fokozat a renne-i egyetemen, és MA fokozat a Limericki Egyetemen) Zenészként a breton hárfás hagyomány megszállottja, a történelmi hárfák mestere. Részben saját építésű hárfákon játszik. Énekesként a kelta kultúrákban a történelmi korokon átívelő „bard” hagyományt kutatja és képviseli. Hárfás-énekesként főleg szóló – duó koncerteket ad a világ fesztiválszínpadjain és tanít.

2. Sylvain Pourtier (Franciaország): Ízelítő az ír hegedűs hagyományból

Sylvain Pourtier – Zenész, előadó (BA fokozat Limericki Egyetem). Sylvain az ír népzene hegedűs hagyományába ásta bele magát, repertoárját főként az ír sziget nyugati megyéiben fennmaradt és ma is virágzó zenei anyag alkotja. Limericki tanulmányai során rendszeresen zenélt a környék kocsmáiban, a rendszeres sessionokben, ahol a népzene a mai napig egy igazi közösségi műfaj. Koncertjeinek lendülete, előadói alapállása ebből az élményből táplálkozik.


3. Duo Rouyer (Franciaország – Bretagne): Brteton fuvola hárfa duó – breton tánczene

Duo Rouyer / Ar Gall – Klervy Rouyer (hárfa) & Malo Le Gall (fafuvola) – A duo breton zenét, elsősorban tánczenét játszik. A fiatal zenészek a bresti konzervatóriumban végeztek, és a breton népzenei fesztiválok állandó vendégei.


4. Simon Pfisterer (Németország) és Susan Ní Cholmáin (Írország): Két különleges sípos hangszer: az ír duda (uilleannpipe) és a koncertina

Susan Ní Cholmáin & Simon Pfiserer – A duó muzsikájában az ír népzenében használt talán legkülönlegesebb sípos hangszerek szólalnak meg. Susan koncertinán játszik és énekel, Simon pedig ír dudán (uilleannpipe) játszik. Mindkét hangszer elsősorban szolisztikus funkcióval rendelkezik az ír hagyományban, duóban viszont remekül kiegészítik egymást. A duó tagjai a Limericki Egyetemen végeztek ír zene és tánc szakon. Előadóként és zenetanárként is tevékenykednek, rendszeres fesztiválfellépők Írországban és a kontinensen egyaránt. Repertoárjuk felölei az ír népzenének utolsó három évszázadát az ír barokktól napjaink hangzásvilágáig. Koncertjeiken olykor még Bach és Mozart művek is felcsendülnek.

A belépés ingyenes és védettségi igazolványhoz kötött.