Upcoming events

Hegedűs ZoltánKodály Zoltán-díjas kecskeméti népzenész fotókiállítása.

MEGNYITÓ: Időpont: 2020. március 18. 19:00
A kiállítást megnyitja: Széki Soós János író, költő, népzenész
A megnyitón énekel: Balogh Melinda

A kiállítás április végéig ingyenesen tekinthető meg, a Fonó nyitva tartási idejében.

„1981 októberében gyönyörű napsütés volt, mintha itt felejtődött volna a nyár. Készültünk az útra, megvettem a nagytekercs negatív filmet, amit aztán sötétkamrában a kazettákba töltöttem. Akkortájt a filmet nagy kiszerelében vettem, így jóval olcsóbb volt, mint a gyári kazettás filmek. Kb. 25-30 24x36-os kocka volt egy kazettában, és nagyon sok kazettát betöltöttem. Végül a vásárban 950 felvételt készítettem.
A fényképezőgépem egy Praktica volt egyetlen egy 50mm-es f1.8 objektívvel, ami nagyon jónak számított akkoriban. Vágyakoztam egy tele után, de szó sem lehetett róla, számomra anyagilag elérhetetlen volt.

A vásár mindkét napját ott töltöttük, tanárok, mérnökök, zenészek alkotta kis csapatunkkal. Érződött, hogy olyan helyen vagyunk, ami nem sokáig létezik majd, olyan emberekkel találkozunk, amilyenekkel később már nem lehet, olyan tárgyakat, jeleneteket láthatunk, amik hamarosan a múlt homályába vesznek. Tudtuk, hogy valamiféle utolsó pillanat tanúi vagyunk, úgy is viselkedtünk, hiszen igyekeztünk mindent megörökíteni, fotókban, emléktárgyakban, élményekben…
Szerencsém volt az időjárással, nem nehezítette a fényképezést. Ne felejtsük el, azokon a gépeken szinte semmi nem volt automatikus, mindent a fotós állított be. A fénymérés is azokban az időkben jelent meg a gépekben, addig külön fénymérőt használtunk, ami akkora kis készülék volt, mint egy nyomógombos telefon. Nem tudtuk akkoriban, hogy az elkészített felvétel sikerült-e, hiszen ez csak a film előhívás után derült ki. Magam laboráltam a felvételeimet, egészen odáig, hogy az előhívó vegyszereket is magam állítottam elő, különféle (az irodalomban megjelent) receptúrák alapján. Nagyítógépem volt, mellette komplett laborfelszerelés, tálak, csipeszek, szárító, piroslámpa. Előhíváskor a fürdőszoba átalakult fotós laborrá. A filmeket öt kockánként felvágva, kiterítve, A4-es papírban leporelló-szerűen hajtogatva tároltam, dokumentálva a helyszínt, időpontot stb.
Most amikor újra elővettem ezeket a negatívokat, bedigitalizáltam, és most már számítógépes programmal retusáltam, s egy erre szakosodott cég nyomtatta ki számomra.
Mindenkinek szíves figyelmébe ajánlom a homályba vesző múlt emlékképeit, melyeket most itt megtekinthetnek a falakon.”


Hegedűs Zoltán 1982-ben alapította meg a Hegedűs Együttest Kecskeméten. Szárnya alatt nőtt fel a magyarországi táncházmozgalom több kiemelkedő népzenésze és jelenleg is sok tanítványa van. A kecskeméti népzenei élet meghatározó alakja, több mint 300 órányi archív, saját népzenei anyagot gyűjtött össze, és emellett sok eseményt fotókkal is dokumentált. Ebben a kiállításban abból az időből láthatnak képeket az érdeklődők, amikor a táncházmozgalom is indult, és amikor egy ilyen esemény dokumentálása – az akkori politikai helyzet miatt – merész vállalkozásnak számított.